Skip to main content

Innowacyjna na polskim rynku technologia nano-oczyszczaczy powietrza ELIXAIR to system jonizacji powietrza, połączonej z elektrostatyką, usuwający nawet najmniejsze cząsteczki wirujące w powietrzu, których nie można zobaczyć gołym okiem, jednak mają one negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nano-oczyszczacze ELIXAIR przechwytują mikro-cząsteczki, takie jak np. wirusy, bakterie, pleśni i grzyby i dosłownie „razi” je prądem. Dzięki temu mamy pewność, że ich eliminacja była skuteczna i więcej nam nie zagrażają. To największy wyróżnik filtrów elektrostatycznych względem filtrów HEPA – zanieczyszczenia wychwycone przez HEPĘ tworzą na powierzchni filtra włókninowego kolonie żyjących zanieczyszczeń. Nikt o tym nie mówi, ale tego typu zużyty filtr powinniśmy profesjonalnie zutylizować, a nie wyrzucić po prostu do śmieci.

3 filtry

Urządzenia ELIXAIR opierają się na 3 filtrach, z których każdy pełni odrębną funkcję:

  • Filtr wstępny – zatrzymuje duże cząstki (włosy, sierść, większe drobiny).
  • Filtr elektrostatyczny – wyłapuje mniejsze cząsteczki, których nie zatrzymał filtr wstępy. Trafiają one do sekcji jonizacji filtra elektrostatycznego, w którym otrzymują dodatni ładunek elektrostatyczny. Naładowane cząstki przemieszczają się wraz ze strumieniem powietrza do sekcji gromadzenia ogniwa i w wyniku działania pola elektrycznego są przyciągane do płyt kolektora (w taki sam sposób, w jaki opiłki żelaza są przyciągane do magnesu). Cząsteczki przywierają do płytek i pozostają na nich, dopóki nie zostaną one umyte pod bieżącą wodą.
  • Filtr z węglem aktywnym – zatrzymuje pozostałe lotne związki organiczne jak np. zapach i gazy.

Zapewnienie czystego powietrza wewnątrz pomieszczeń, w których przebywamy około 90% czasu w ciągu dnia, jest niezwykle ważne. Dom, szkoła, praca oraz inne pomieszczenia zamknięte, niestety, nie chronią nas przed zanieczyszczeniami takimi, jak smog czy alergeny wziewne. Wręcz przeciwnie – badania przeprowadzone przez Europejską Agencję Środowiska wskazują, że stężenie szkodliwych zanieczyszczeń powietrza może być wyższe w pomieszczeniach niż na zewnątrz. Coraz częściej mówi się też o syndromie chorego budynku – czyli zespół dolegliwości zdrowotnych pojawiający się w czasie przebywania w konkretnym budynku. Przyczyna związana jest bezpośrednio z klimatem wewnętrznym – a co możemy wdychać wewnątrz budynku? Pleśń, bakterie, wirusy, grzyby oraz smog. To tylko niektóre z groźnych, trujących związków unoszących się wewnątrz budynków.

Coraz częściej pojawiający się slogan „Jesteśmy tym, czym oddychamy” zwraca uwagę ludzi na to, jak ważna jest jakość powietrza dla naszego zdrowia. Ma to bardzo duże znaczenie w kontekście małych dzieci, których organizm dopiero się rozwija. Warto zaznaczyć, że płuca dzieci mają większą powierzchnię w przeliczeniu na masę ciała w porównaniu z dorosłymi, a więc w konsekwencji – wdychają więcej wirusów, bakterii i smogu!

wpływ zanieczyszczonego powietrza

Dzięki oczyszczaczom ELXAIR czyste powietrze naładowane zostaje jonami ujemnymi i wtłoczone do pomieszczenia, co powoduje zmianę jakości powietrza już po około 30 minutach pracy oczyszczacza. Wpływa ono na jakoś snu, zmniejsza uciążliwość alergii, pomaga w walce z migrenami oraz przynosi wiele innych wymiernych korzyść dla naszego układu oddechowego, serca, mózgu czy układu rozrodczego. Nie pozostaje też obojętne na wygląd i kondycję skóry czy włosów.